מהם לימודי פסיכותרפיה ולמי הם מתאימים?

Psychotherapy-Studies

תחום הפסיכותרפיה עוסק בסיוע למצבים נפשיים שונים באמצעות שיחות בלבד. בתחום קיימות שיטות טיפוליות שונות המותאמות לשכבות גיל שונות (ילדים, נוער, מבוגרים, קשישים), תורות שונות ושיטות פעילות שונות. לימודים בתחום זה עשויים להיות בסיס לימודי או דרך להרחיב את אפיקי הפעילות עבור מומחים בתחומים כגון ריפוי בעיסוק ו/או באמנות, ליווי אישי ואף בתחומי הרפואה המשלימה השונים, משום שהדגש בלימודים אלה מושם על היחסים הבינאישיים עם המטופל, מה שמאפשר ליצור את הסביבה הטיפולית הנעימה ביותר.

המאפיינים המיוחדים של הפסיכותרפיה

הדגש בתחום זה מושם על האישיות הייחודית של כל מטופל, אותה צריך המטפל להבין לעומק ולהביא לשיפור בתחושה האישית, בתפיסה העצמית, בהבנה של הקונפליקטים הפנימיים ובפתרונם. התחום כולל ואף דורש גם פעילות קבוצתית, טיפולים זוגיים ו/או משפחתיים, כיוון שבנסיבות אלו כל קונפליקט או בעיה פנימית מקבלים רבדים נוספים התלויים ביחס ובתחושות הפנימיות של האדם הקרוב.

למי מתאים ללמוד פסיכותרפיה?

ניתן לחלק את הסטודנטים הפוטנציאליים לתחום הפסיכותרפיה לשני סוגים – אלה שתחום עיסוקם כבר תואם את הפעילות ואלה שיש להם נטייה אישיותית אליו. כאמור, הנטייה האישיותית כוללת יכולת להתחבר לאנשים, להבין לליבם, יכולת להקשיב, תשומת לב וסבלנות, תכונות שחשובות למטפלים – אנשים בתחום החינוך והרווחה כאחד. לימודי פסיכותרפיה עשויים להיות תחום העשרה עבור עובדים סוציאליים, מטפלים באמנות, פסיכיאטרים (כלומר – גורמים רפואיים המעוניינים לתת מעטפת כוללת למטופלי נפש – טיפולים תרופתיים לצד הפסיכותרפיה כעזר המאפשר החלמה מהירה יותר).

סוגי לימודי פסיכותרפיה

קיימים מספר זרמים בתחום, ביניהם:

  • פסיכותרפיה התנהגותית-קוגניטיבית – עוסקת בקשר שבין התנהגות לתודעה. פועלת ליצור הרגלים התנהגותיים חדשים ומועילים שיסייעו להתמודד עם התניות קודמות המהוות נזק לאדם, וכן מקובלת כיום כתרפיה לסיוע במהלך טיפול בהפרעות קשב וריכוז, בהפרעה טורדנית-כפייתית, בהפרעה דו-קוטבית ובאחרות. התחום מתמקד בתרפיה מותאמת אישית לאנשים בכל גיל ועבור בעיות נפשיות בכל היקף. בחלק נרחב מהלימודים ניתן להרחיב את הלימודים גם לטיפולים קבוצתיים ו/או זוגיים, טיפולי פסיכותרפיה מינית ועוד.
  • פסיכותרפיה פסיכואנליטית – הקלאסיקה של התחום והבסיס של הטיפול הפסיכותרפי כפי שאנו מכירים אותו, כאשר המטופל מדבר והמטפל מלווה אותו בנבכי נפשו. היא מתבססת בעיקר על תיאוריות התפתחויות פסיכודינמיות וכן על הטיפול הדיאדי. טיפול זה מתאים לטיפול בילדים, בנוער ובמבוגרים כאחד.

תנאי קבלה והליך הלימודים

לימודי פסיכותרפיה מתאימים לאנשים בעלי השכלה בתחום – פסיכולוגים בעלי תואר שני, עובדים סוציאליים, פסיכיאטרים, מטפלים בהבעה ועוד. תנאי הקבלה ללימודים כוללים לרוב דרישה להשכלה קודמת בתחומים אלה. הלימודים נמשכים בין שנתיים לשלוש וכוללים לימודי תיאוריה ויישום כאחד.