לימודי גרמנית לקראת תואר בגרמניה

German-studies-academy

מאז ומתמיד בחרו ישראלים רבים לרכוש את השכלתם האקדמית בחוץ לארץ, אך בשנים האחרונות ישנם עלייה משמעותית בכמות הישראליים שטסים ללמוד בארה"ב ובעיקר באירופה וזאת בשל שתי סיבות מרכזיות: האחת, שכר הלימוד הנמוך ביחס לישראל שמאפשר לסטודנטים גם ללמוד לתואר אקדמי וגם ליהנות ממגורים בחו"ל במקביל. השנייה, טמונה בעלייה המשמעותית של ישראלים שמגלים כי הם זכאים לאזרחות וזכויות במדינות אירופה השונות.

עד כאן הכל טוב ויפה. אבל נניח ואתם רוצים ללמוד בגרמניה –
מה לגבי השפה הגרמנית?

האם חייב ללמוד גרמנית בשביל ללמוד בגרמניה?

אם אתם דוברי גרמנית, הרי שאין לכם מה לדאוג ואתם יכולים ללמוד בכל מוסד לימודים בגרמניה, אם אתם לא דוברי גרמנית, תצטרכו לאתר את מוסדות הלימוד שמציעות תכניות לימודים בינלאומיות בשפה האנגלית. בעבר לא היו בגרמניה תכניות לימוד באנגלית, אבל עם התקדמות העולם לפעילות גלובלית, מבחר מוסדות פתחו שעריהן ואת תכניות הלימוד שלהן לסטודנטים דוברי אנגלית. אבל, חשוב לזכור שאם אתם עוברים לגור בגרמניה בתקופת לימודיכם, תצטרכו בכל זאת לשקול לימודי גרמנית, לפחות ברמת השיחה, אם אתם רוצים לעבוד בגרמניה וליצור קשרים מקצועיים או חברתיים.

החלטתי ללמוד גרמנית לפני הלימודים בגרמניה – איזה קורס כדאי לי לקחת?

אם אתם לא יודעים מילה בגרמנית, תצטרכו להתחיל בקורס גרמנית בסיסית, שיאפשר לכם להתוודע לשפה ברמה הראשונית. כמובן שאם תרצו ללמוד בגרמנית יהיה עליכם לעבור דרך ארוכה עד לקורס מקצועי בגרמנית אקדמאית ואף תידרשו לעבור בחינת שפה במוסד הלימוד שבו תרצו ללמוד, אז חשוב לקחת את זה בחשבון. במידה ואתם הולכים ללמוד במסלול בשפה האנגלית, כדאי עדיין לקחת קורס גרמנית ברמה בינונית שיאפשר לכם לתקשר עם המקומיים בצורה סבירה. במידה ויש לכם כבר ידע בשפה הגרמנית ואתם רוצים להעמיק את ידיעותיכם ולשפר את הדיבור, הכתיבה והקריאה, תוכלו לשקול קורס למתקדמים, שגם יכין אתכם לשלב הבא – גרמנית אקדמאית.

לימודי גרמנית כהכנה לתואר

בכדי להתקבל לתכנית לימוד בגרמנית, יהיה עליכם להוכיח את ידיעותיכם בגרמנית ברמה אקדמאית. זה אומר שאתם תצטרכו לעבור מבחן שיצביע על יכולותיכם לקרוא, להבין ולכתוב בגרמנית, כאשר תצטרכו להקשיב לקטע שמע (למשל של מרצה בכיתה) ולאחר מכן תדרשו להשיב על שאלות בהקשר לקטע. מה שמוסד הלימוד מבקש בעצם לבדוק הוא האם יהיה ביכולתכם להתנהל לבדכם בסביבה אקדמאית בשפה הגרמנית ולכן, לא מספיק לדבר או להצליח לקרוא קצת גרמנית, אלא עליכם להיות בעלי הבנה גבוהה, עם אוצר מילים נרחב, גם של מילים ברמה האקדמאית ובעלי יכולת להתנסח לפי הכללים האקדמאים בשפה הגרמנית.

בשורה התחתונה, אם אתם לא יודעים גרמנית ואתם חושבים כבר על התואר ומעוניינים להתחיל את לימודיכם בקרוב, תצטרכו לחפש תכנית לימודים בשפה האנגלית, שכן ללמוד שפה מההתחלה ולהגיע לרמה אקדמאית ייקח לכם כמה שנים.