לימודי פסיכותרפיה – מאיפה כדאי להתחיל?

גמול השתלמות

לימודי פסיכותרפיה הינם מונח לטיפול פסיכולוגי המבוסס על כמה וכמה סוגים משתנים כאשר המטרה העיקרית היא לטפל בחוסן האיזון הנפשי באמצעותו. כאשר מדברים על חוסר איזון נפשי מדברים בעיקר על משברים רגשיים קשים, מצוקות שהאדם חווה עם השנים ובו זמנית מתקיימת השיטה על ידי קשר ישיר בין המטפל והמטופל לאורך כל הטיפול. הקדמה והשנים הבינו את משמעות הטיפול ונכון להיום ניתן לראות לא רק שיטה אחת אלא מגוון שיטות מבוססות פסיכותרפיה ואותן נסקור במאמר שלפניכם.

מהם התנאים ללימודי פסיכולוגיה קלינית?

אז לפני הכול חשוב לדבר על הבסיס, כאמור פסיכולוגיה קלינית אשר תדרוש מכם מספר תנאי קבלה כגון תואר ראשון ולאחר מכן תואר שני בפסיכולוגיה ובו זמנית הצלחה בדרישות כמו מבחנים, ראיונות אישיים והתמחות ארוכת טווח. המועמדים בתחומי לימודי פסיכותרפיה חייבים להציג פסיכולוגיה קלינית תואר שני או לחילופין שנה או שנתיים של התמחות קלינית אחרת במקצועות הטיפוליים. ההתמחות שבדרך כלל מתקבלת הינה התמחות הקשורה במסגרת בריאות הנפש- כאמור מרפאות בהן מועברים טיפולים על בסיס שבועי. ברוב האוניברסיטאות עלות שכר הלימוד תהיה בין 9000 ל10500 שח לשנה כאשר שעות ההדרכה תתומחרנה בנפרד בכל גוף לימודי אותו תבחרו. למען הסר ספק, ההדרכות הפרטיות הן חלק בלתי נפרד מהלימודים וזאת על פי דרישת האגודה הישראלית לפסיכותרפיה הדורשת לפחות 40 שעות הדרכה בשנה שהן לפחות 120 לאורך כל הלימודים.

למי מתאימים לימודי פסיכותרפיה?

לימודי פסיכותרפיה מתאימים בעיקר למטפלים, פסיכולוגים קליניים שיקומיים ואנשים שחיים ונושמים את תחום הטיפול, נוכח מגוון השיטות כל מה שצריך זה רק לבדוק את ההתאמה, את החיבור וכך להתחיל את מסלול הלימודים הנכון. לימודים בתחום הנ"ל מתאימים גם לעובדים סוציאליים ואנשים רווחה שיש להם ניסיון משמעותי אבל רוצים לצבור עוד קצת בפן הטיפולי האישי.

כמה זמן ומתי נלמדים הלימודים?

לימודי פסיכותרפיה נמשכים בין שנתיים לשלוש שנים- תלוי במוסד הלימוד הנבחר כאשר חלק מהקורסים מתמקדים באופן הכללי וחלקם בטיפולים ממוקדים במבוגרים, ילדים ומתבגרים. לימודים המסלול יעניקו הדרכות אישיות כפי שכבר צוין והן הדרכות קבוצתיות. כמו כן כל מוסד לימוד איכותי ייבחר מקרים מסוימים מאוד ויחד ינותחו המקרים לצד המטפלים בכיתה.

בסיכומו של דבר, לכל מוסד יש את הדרישות והתנאים, כך גם מבחני סף, ציונים, ראיונות וועדות קבלה. עומדים לפני בחירת מוסד לימודים קרוב לבית שיספק לכם את המענה הנדרש? קודם כל חשוב שתהיו פתוחים לכל הגישות הפסיכולוגיות גם אם אינן מתאימות לחשיבתכם האישית ולאחר מכן בחרו את השיטה הפסיכותרפית אותה תיישמו בסופו של דבר עם העולם האמתי. כמו כן, אם מעולם לא עברתם טיפול מתאים, רצוי מאוד כי תעשו זאת – זה בהחלט יתרום לכם בהמשך דרככם ופועלם בתחום בו אתם עוסקים.