לימודי פסיכותרפיה, פסיכיאטריה או פסיכולוגיה – מה יותר יתאים לכם?

שתפו את הפוסט

אחת הדילמות היותר נפוצות בקרב אלו ששוקלים ללמוד מקצוע טיפולי, היא הדילמה על איזה סוג של לימודים ללכת – בין מקצועות הלימודים היותר פופולאריים בארץ יש לנו גם את לימודי הפסיכולוגיה, גם לימודי פסיכותרפיה, וגם פסיכיאטריה. למרות שהשמות שלהם דומים, מדובר ב 3 מקצועות שמתמקדים בטיפול בבעיות שונות, מה שנוטה לבלבל לא מעט סטודנטים לעתיד ששוקלים ללמוד מקצוע טיפולי. כדי לסייע לכם בהתלבטות, במדריך זה נסקור את כל 3 המקצועות, ונסביר מהו תפקידם של כל אחד מהמומחים בתחום.

מהי פסיכולוגיה?

פסיכולוגיה היא מחקר של אנשים: הניתוח של איך הם חושבים, איך הם פועלים, איך הם מגיבים ומתקשרים. התחום הזה עוסק בכל היבטי ההתנהגות והמחשבות, הרגשות, והמוטיבציה שמניעה את בסיס התנהגות. פסיכולוגיה היא תחום שעוסק בתפקוד התקין של הנפש, ובוחן אלמנטים מחשבתיים כמו למידה, זיכרון והתפתחות פסיכולוגית תקינה אצל ילדים ומבוגרים. זהו אחד מהמקצועות האוניברסיטאיים היותר פופולאריים מבין השלושה, וניתן למצוא מסלולים שלו ברוב המכללות והאוניברסיטאות.

מיהו פסיכולוג?

פסיכולוגים הם מטפלים בשיטת חקר האנשים שציינו בסעיף הקודם. הם אינם מוסמכים רפואית, אבל יכולים לעסוק בייעוץ לתחומים שנוטים לרפואה כמו פסיכולוגיה קלינית. בנוסף, הפסיכולוגים יכולים להתמחות במגוון תחומים כגון בריאות הנפש, פסיכולוגיה חינוכית ותעסוקתית, ועוד. לא כל האנשים שלומדים פסיכולוגיה ממשיכים לעבודה עם מטופלים, וחלק מבעלי התארים למקצוע הזה הולכים לכיוון של תעסוקה אחרת בחקר אנשים (אחד המקצועות היותר פופולאריים בהם נעשה השימוש בתואר הזה, הוא גיוס כח אדם).

מהי פסיכיאטריה?

לעומת הפסיכולוגיה אשר עוסקת יותר בניתוח חשיבה והתנהגות – פסיכיאטריה היא חקר בעיות נפשיות, ואבחון, ניהול ומניעה שלהן. לתחום הפסיכיאטריה יצא בעבר שם של טיפול ל"משוגעים" בלבד, אבל מדובר בטיפול משמעותי מאוד, ריפוי הנפש לכל דבר, וטיפול כזה יכול להיות טיפול מציל חיים של ממש עבור אנשים אשר מאובחנים עם בעיות נפשיות.

מיהו פסיכיאטר?

בראש ובראשונה – פסיכיאטר הוא רופא לכל דבר אשר עבר לימודי רפואה בהשכלתו, ועבר שנה של סטאז' בית חולים לצורך ההכשרה שלו. לאחר סיום הלימודים והסטאז' הרופא בוחר כיוון להתמחות בין מגוון מקצועות הרפואה, או פסיכיאטריה. במידה והוא בחר בפסיכיאטריה הוא יצטרך לעבור התמחות שאורכת 4 וחצי שנים, אשר במהלכה ילמד בין היתר את תחום הטיפול הפסיכיאטרי, ובסיומה יקבל תואר של מומחה לפסיכיאטריה. 

מהי פסיכותרפיה?

פסיכותרפיה מתנהלת עם יחידים, קבוצות, זוגות ומשפחות. פסיכותרפיסטים עוזרת לאנשים להתגבר על לחץ, בעיות רגשיות ומערכות יחסים, או הרגלים מטרידים. קיימות גישות רבות ושונות בפסיכותרפיה, כגון טיפולים התנהגותיים קוגניטיביים, טיפולים פסיכואנליטיים, טיפולים פסיכודינמיים, פסיכותרפיה מערכתית ומשפחתית, טיפולי אומנות ומשחק, ועוד.

מיהו פסיכותרפיסט?

פסיכותרפיסט יכול להיות פסיכיאטר, פסיכולוג או איש מקצוע אחר בתחום בריאות הנפש, שעבר הכשרה נוספת בפסיכותרפיה. ישנם מספר פסיכותרפיסטים שאין להם רקע בתחומים הנ"ל, אך עברו הכשרה מעמיקה בתחום זה, וכמובן – עברו לימודי פסיכותרפיה. פסיכותרפיסטים רפואיים הם רופאים בעלי כישורים מלאים שהוסמכו בפסיכיאטריה, ועברו הכשרה של 3-4 שנים בפסיכותרפיה. עיקר תפקידם הוא טיפול פסיכותרפי בחולים עם מחלות פסיכיאטריות.

הירשמו לניוזלטר שלנו

פוסטים נוספים

תמונה של איך לשווק בפייסבוק כמו מקצוען?
מכללות

איך לשווק בפייסבוק כמו מקצוען?

כדי לשווק בפייסבוק כמו מקצוען, אתם צריכים להבין את הפלטפורמה לעומק ולדעת כיצד להשתמש בה כדי להגיע לקהל היעד שלכם בצורה יעילה. להלן כמה טיפים

תמונה של בחורה בקורס דיגיטלי
כללי

טיפים והמלצות להצלחה בקורס דיגיטלי

הצלחה בקורס דיגיטלי דורשת השקעה של זמן ומאמץ, בדומה להצלחה בקורס פרונטלי. עם זאת, ישנם כמה טיפים ספציפיים שיכולים לעזור לכם להצליח בקורסים דיגיטליים: הגדירו