מדריך לבחירת הלוואת סטודנט

הלוואות לסטודנטים

שנת הלימודים האקדמית ממש בפתח, וצעירים רבים ברחבי ישראל יחזרו לספסלי הלימודים. אלא שתקופה זו, תקופת הקורונה, הופכת את חיו של הסטודנט למורכבים אפילו יותר. לצד העומס בלימודים והקושי הכלכלי הקיים, כעת כבר קשה יותר למצוא מקום עבודה קבוע, וכל זאת בתנאי שאנו לא נמצאים בשגרת סגר, שכן אז לא ניתן להתפרנס כבשגרה. מוסדות הלימוד, לפחות בכל הנעשה עד כה, לא מפחיתים בשכר הלימוד ולא מורידים בתשלומים, מה שיוצר קושי גדול מאוד לסטודנטים רבים עד כדי מחשבה על הקפאת הלימודים לזמן בלתי מוגבל. הלוואות לסטודנטים, שקיימות כבר שנים רבות, הן הזדמנות נהדרת לסיים את התואר הנכסף ולעבור את התקופה הקשה מחוזקים.

אפשרויות להלוואות סטודנטים

הלוואות לסטודנטים בארץ ניתן להשיג ממגוון של מקורות – בנקים, חברות אשראי, חברות ביטוח וקרנות המיועדות לסטודנטים כמו קרן שכ”ל – שקט כלכלי לכול. הבנקים הגדולים בישראל מציעים הלוואות לסטודנטים במסלולים ללא ריבית והצמדה למי שמחזיק בחשבון סטודנט, אך אלו יהיו הלוואות בסכומים מוגבלים. קרן שכ”ל, הממומנת על ידי מכללות וגופים פרטיים ונמצאת בהסדרים עם 60 מוסדות לימוד אקדמיים. יתרון זה מאפשר לסטודנטים לקחת הלוואה באחד משני מסלולים: מימון שכר לימוד עד 20,000 ₪ בהחזר של עד 60 תשלומים וללא ריבית (סכום זה יועבר ישירות למוסד האקדמי) או הלוואה למימון הוצאות נוספות של הסטודנט (למשל שכר דירה ומחייה) עד 20,000 ₪ ועם ריבית מוזלת.

מלגות לסטודנטים – מה זה אומר?

מלגות לסטודנטים מוצעות הן על ידי המוסד האקדמי והן על ידי גופים חיצוניים, לרוב מוסדיים כמו עיריות. המלגות ניתנות בחינם ואין צורך להחזירן, אך יש לעמוד בתנאים. חלק מהמלגות מיועדות לקבוצות מסוימות, כדוגמת מלגה למתגוררים בעיירות פיתוח, מלגה לבעלי קשיים כלכליים, מלגה לבני העדה האתיופית, מלגה לעולים חדשים וכן מלגה לחיילים משוחררים, וישנן מלגות הניתנות לכלל הסטודנטים אך דורשות מהסטודנט מעורבות בקהילה. לדוגמה, שעתיים שבועיות בהתנדבות עם אוכלוסייה בסיכון או חונכות, לאורך כל שנת הלימודים. בחלק מהמלגות מצוין כי אם הסטודנט לא יסיים את התואר, יידרש להשיב את כספי המלגה.

מה צריך לבדוק כשבוחרים הלוואת סטודנט?

לפני שבוחרים הלוואה, כדאי לבדוק היטב את כל התנאים שלה ולוודא שאתם מבינים את המשמעויות וההשלכות שלה לשנים הקרובות.

  • ריבית -מהו גובה הריבית של ההלוואה? שימו לב שכאשר מדובר בהלוואה של סכום גבוה, הריבית תהיה גבוהה גם היא, לעתים בגובה של אלפי שקלים נוספים.
  • פריסה לתשלומים – פריסה לתשלומים היא אידיאלית עבור סטודנטים, שלרוב הכנסתם נמוכה מאוד. פריסה מקסימלית לתשלומים היא 60 חודשים, שמשמעותה 5 שנים. יש לקחת בחשבון שלא מדובר על הלוואה לתואר מלא אלא לשנת לימודים אחת.
  • מטרת ההלוואה – האם מטרת ההלוואה היא תשלום שכר הלימוד או תשלומי מחייה? זוהי נקודה חשובה שכן במידה ותיקחו הלוואה לצורך מימון לימודים, הכסף יועבר ישירות לחשבון הבנק של המוסד הלימודי שלכם.
  • פירעון והתחייבויות – האם ניתן לפרוע את ההלוואה במהלך הלימודים? האם ניתן תוך כדי הלימודים לפרוס את ההלוואה למספר גדול יותר של תשלומים? שאלות אלה חשובות גם כן, וכדאי לבקש עליהן תשובות.