לימודי עיצוב פנים – מה הם כוללים ולמי הם מתאימים?

בכל פעם שאתם נכנסים לבית, משרד, בית מלון, חנות או כל חלל אחר אתם מיד מתחילים לחשוב איך אתם הייתם משפרים את הנראות של המקום? אם כן, ככל הנראה זורמים לכם בעורקים התכונות של מעצבי הפנים הכי מצליחים בארץ ובעולם. נכון להיום, ניתן לומר כי לימודי עיצוב פנים הם בין מקצועות הלימוד המבוקשים ביותר, אך אלו הלומדים את התחום לא תמיד מתאימים לסוג עיסוק זה.

לכן אם תהיתם אילו לימודים כדאי לכם ללמוד והאם תוכלו להפוך את המחשבות היצירתיות שלכם לקריירה, כדאי שתכירו מקרוב את המאפיינים של לימודי עיצוב פנים – קהל היעד המתאים ללימודים, נושאי הלימוד הכלולים בהם, סוג הלימודים שניתן לעבור וכמובן היכן ניתן לרכוש השכלה בתחום.

רקע כללי אודות עיצוב פנים

עיצוב פנים נחשב כחלק מתחום האדריכלות ואמנות הבנייה, אך בשונה ממנו איננו עוסק בתכנון ועיצוב של מבנים מהיסוד אלא בעיצוב והתכנון של החללים הפנימיים שנמצאים בתוך המבנה. מטרת תהליך עיצוב הפנים הוא להתאים בין הצרכים של הדיירים במבנה לבין החללים הפנימיים במבנה המשרתים אותם.

במקרה של חללים פנימיים בבית פרטי, על מעצב הפנים לתכנן אותם באופן אינדיבידואלי לצרכי בני הבית המתגוררים בו – בין אם מדובר על עיצוב המטבח במראה ובפונקציונליות שלו, תכנון חדר האוכל בו בני הבית סועדים, תכנון ועיצוב של חדרי השינה וכן חללים נוספים המשרתים אותם באופן יומיומי.

תהליך עיצוב הפנים איננו פוסח גם על מבנים ציבוריים, מסחריים ועסקיים כמו מרכזי קניות, מלונות, בתי חולים, תכנון משרד או קליניקות פרטיות וכו’ אותם מעצב הפנים צריך לתכנן על פי הצרכים הפיזיים והנפשיים של אלו העושים שימוש בחללים אלו.

מיהו קהל היעד המתאים ללימודי עיצוב פנים?

עיצוב פנים עוסק בתחום אומנותי, כיוון שהצלחת תכנון העיצוב של חללים פנימיים צריך לבוא לידי ביטוי ביצירתיות של מעצב הפנים. משום כך קהל היעד המתאים ללימודי עיצוב פנים הינו תלמידים המאופיינים בחוש אסתטי, יצירתיות, ראייה רחבה, סקרנות, העזה וגם בעל מאפיינים טכנולוגיים – כיוון שכך הם יכולים להציע פתרונות עיצוב שהם יצירתיים וטכניים, העונים על הצרכים המהותיים של הדיירים המאכלסים את המבנה והחללים אותם הם מעצבים בהתאמה אישית.

נוסף על כישורים אמנותיים, יצירתיים וטכניים על מעצב הפנים להיות שירותי ואדיב כיוון שהלקוחות העומדים מולו הינם אנשים פרטיים, בעלי עסקים, יזמים וכו’ הזקוקים לראייה וידע עיצובי בתכנון חללים פנימיים. סבלנות היא תכונה נחוצה עבור מעצבי פנים, במיוחד כאשר עומדים מולם לקוחות העשויים להיות תובעניים בדרישותיהם.

מהם תכני הלימוד במסגרת לימודי עיצוב פנים?

כיוון שתחום עיצוב הפנים משלב בין אמנות לטכנולוגיה, תכני הלימוד יכללו לרוב נושאים אומנותיים כמו יסודות העיצוב העוסקים בקומפוזיציה, עקרונות בסיסיים בפרספקטיבה וכן גם לימודים טכניים הכוללים שימוש בתוכנות מחשב לצורך שרטוט מדיוק של חללים פנימיים, שרטוט בתלת מימד וכן תחום השרטוט האדריכלי.

היכן ניתן ללמוד עיצוב פנים?

כתוצאה מהביקוש הגבוה ללימודי עיצוב פנים, ניתן למצוא מגוון מוסדות לימוד המציעים מתכונות לימוד שונות על פי צרכי התלמידים. קיימת אפשרות ללמוד את התחום באמצעות לימודי תואר מקיפים הנפרסים על פני 4 שנים, או לרכוש השכלה בתחום באמצעות קורס קצר וממוקד העוסק בעולם העיצוב.